آشنایی با متودولوژی مدیریت پروژه PRINCE 2

 

 آشنایی با متدولوژی مدیریت پروژه PRINCE 2

مقدمه

استانداردها و چهارچوب های فراوانی برای مدیریت پروژه وجود دارند که بعضی از آن ها مانند چهارچوب های چابک (Agile) در پروژه هایی خاص کاربرد دارند و برخی دیگر مانند PRINCE و 2 PMBOK در هر نوع پروژه قابل استفاده هستند. این استانداردها و رویکردها انواعی نیز دارند و هرکدام جنبه ای از مدیریت پروژه را پوشش می دهند. پم باک استانداردیست که مهارت های لازم برای مدیریت پروژه را شرح می دهدو 2 PRINCE استانداردی که یک متودولوژی مدیریت پروژه ارائه می دهد.

به خاطر تفاوت هایی که در گستره استانداردها وجود دارد، یادگیری استانداردهای متعدد بسیار مفید است.

تفاوت PRINCE و 2 PMBOK

بسیاری از دست اندرکاران پروژه با استاندارد PMBOKآشنا هستند و به همین خاطر در بسیاری از قسمت های این کتاب برای درک بهتر  2 PRINCE به جنبه های مشابه آن در پم باک نیز اشاره می شود. ولی پیش از هر چیز باید تفاوت های این دو استاندارد را بررسی کنیم.

در مرحله اول باید بدانید که این دو استاندارد کاملا سازگار هستند، یعنی تناقضی بین آن ها وجود ندارد. در مرحله بعد باید بدانید که هدف پم باک صرفا ارائه مهارت هایی است که برای مدیریت پروژه لازم دارید و شیوه ای که این مهارت ها یکپارچه می شوند. ولی چگونه می توان این مهارت ها را در عمل به کار برد؟ پاسخ ساده است، با کمک یک متودولوژی، مانند PRINCE2 در مقدمه نسخه پنجم پم باک نیز توضیح داده شده است که باید توجه داشته باشید که پم باک یک متودولوژی نیست و حتما باید در کنار آن از یک متودولوژی استفاده کنید و یکی از پیشنهادهای پم باک، متودولوژی 2 PRINCE است.

بسیاری از کسانی که پم باک را مطالعه می کنند یا به هر ترتیب دیگری با آن آشنا می شوند مشکل مشترکی دارند: نمی دانند که چگونه می توان پم باک را در عمل به کار برد. اکنون می دانیم که دلیل آن این است که پم باک یک متودولوژی نیست و قصد هم ندارد که شیوه استفاده عملی خود را توضیح دهد.

هویت  PRINCE 2

PRINCE2 متعلق به یکی از موسسات زیرمجموعه هیات دولت بریتانیاست و استفاده از این استاندارد در پروژه هایی که کارفرمای بریتانیایی دارند اجباری است. با این حال به خاطر کیفیت بالای استاندارد استفاده از آن محدود به بریتانیا نیست و دست اندرکاران مدیریت پروژه در بسیاری از کشورهای جهان از آن استفاده می کنند.

PRINCE2 مخفف عبارت های زیر است:

PRojects IN Controlled Environments, version 2

عدد ۲ در انتهای نام استاندارد شماره نسخه آن است؛ با این حال هر نسخه می تواند ویرایش های مختلفی داشته باشد و شماره نسخه به سادگی و به دفعات تغییر نمی کند. نسخه دومتا کنون دو ویرایش ۶۹۹۱ و ۲۰۰۹ داشته است و بعد از سال ۲۰۰۹ نیز هنوز ویرایش جدیدی از آن ارائه نشده است.

تاریخچه PRINCE 2

این استاندارد در سال ۶۹۹۱ در شرکتی با نام Simpact Systems که متعلق به گروهی از مدیران پروژه سابق شرکت IBM بود ساخته شد و در آن زمان PROMPT نام داشت. وقتی این شرکت پروژه ای را برای یکی از زیرمجموعه های دولت بریتانیا به خوبی انجام داد، آن موسسه چنان به این استاندارد علاقه مند شد که آن را در سال ۶۹۹۹ از صاحب قبلی خریداری کرد تا به عنوان استاندارد رسمی در تمام پروژه های خود به کار ببرد. در این زمان نام استاندارد نیز به PRINCE تغییر کرد.

هم شرکت Simpact Systems و هم اولین موسسه دولتی بریتانیا در حوزه پروژه های IT فعال بودند و این استاندارد نیز برای همین منظور تدوین شده بود. ولی با توجه به پتانسیل های فراوانی که داشت آن را در سال ۶۹۹۱ توسعه دادند تا همه نوع پروژه را پوشش دهد و نام نسخه جدید را نیز2 PRINCE گذاشتند.

ویرایش ۶۹۹۱ استاندارد هنوز استانداردی بومی برای بریتانیا بود، که بر اساس استقبالی که در سایر کشورها نیز از آن شد، ویرایش ۲۰۰۹ آن طوری تدوین شد که در تمام کشورها قابل استفاده باشد. البته در این فاصله مالکیت استاندارد از یکی از سازمان های دولتی بریتانیان به سازمانی بزرگ تر، یعنی OGC منتقل شد.

از سال ۲۰۰۹ تا کنون تغییر عمده ای در استاندارد به وجود نیامده است. البته در حال حاضر دولت انگلستان تصمیم گرفته است که مالکیت و توسعه استاندارد را به عهده بخشخصوصی بگذارد. در زمان نوشته شدن این کتاب پیشنهادهای شرکت های داوطلب در حال بررسی است و هنوز نتیجه ای اعلام نشده است.

[/ux_text]
مدیریت پروژه سازمانی گروه کسب و کار وندا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ضبط پیام صوتی

زمان هر پیام صوتی 2 دقیقه است