چرا DevOps در شرکت های فن‌آوری اطلاعات محبوب است؟

DevOps،متدولوژی و فرهنگ نوین در حوزه فناوری اطلاعات در حال حاضر حدود 10 سال سن دارد ، به طوریکه هنوز برای بسیاری از افراد در زمینه فناوری اطلاعات مبحثی جدید و چالش برانگیز است. این به این دلیل است که روش،ابزارها و اصول فرهنگی DevOps  همواره در حال تغییر و بهبود هستند.هدف کلی آن تغییر و تکامل در طول زمان است.

در چند سال گذشته DevOps به موفقیت  های بسیاری دست یافت هنگامی که شرکت‌ها تیم‌های کوچک و ماهر توسعه دهندگان را در مشکلات تجاری خاص هدف قرار دادو آن‌ها را از قوانین سازمانی سنتی آزاد کرد. این روش کار، شیوه فعالیت‌های شرکت IT (همچنین فرآیندهای کسب‌وکار کلیدی)را در بسیاری از صنایع تغییر داده است.
آیا باید یک تیم اختصاصی DevOps وجود داشته باشد؟
این سوال باعث ایجاد بحث‌های زیادی در جامعه DevOps می‌شود. برخی می‌گویند بله؛ عده ای دیگر حتی از ایجاد مرکز تعالی DevOps حمایت می‌کنند.
اما در نقطه مقابل بسیاری از افراد اعتقاد دارندکه DevOps یک روش کار است که باید شامل کل تیم IT باشد و یک تیم اختصاصی DevOps مشخصه یک سازمان نابالغ DevOps است.
DevOps فقط نحوه اجرای پروژه‌های نرم‌افزاری را تغییر نمی‌دهد .نباید فراموش کرد که DevOps یک روش متفاوت تفکر درباره فن‌آوری اطلاعات است و به یک مدل رهبری متفاوت نیاز دارد. در اصل  DevOps  اصول اساسی رهبری IT را تغییر می‌دهد، از جمله نحوه نگرش شما به نیازها، حاکمیت سیستمی و ریسک.
آینده کسب‌وکار شرکت های فن آوری اطلاعات  به شدت تحت‌تاثیر قابلیت های DevOps برای تحویل سریع‌ترنرم‌افزار (از طریق ویژگی‌های جدید،محصولات جدیدو مسیرهای جدید به بازار)خواهند بود.
چالش‌های اصلی DevOps چه  مواردی هستند؟
 سخت‌ترین بخش درباره DevOps، تغییر فرهنگ سازمانی است.  در واقع شما در حال گسستن مرزهایی است که سالیان زیادی وجود داشته‌اند.
چالش‌های عمده دیگر عبارتند از: سرسختی مدیران میانی که اغلب با مقاومت در برابر تغییرات جدید میتوانند به عنوان مانعی جهت فرهنگ سازی وجود داشته باشند.
همانطور که تیم‌ها با استفاده از DevOps به صورت مشارکتی به فعالیت میپردازند، رهبران باید استراتژی‌ها و تاکتیک‌های خود را تغییر دهند تا انرژی و سبک جدید کار تولید شده را مهار کنند.

بسیاری از شرکت‌ها با یک پروژه DevOps برای یک موضوع خاص موفق می‌شوند، اما بعدا جهت استفاده از DevOps در مقیاس بزرگترن باید تلاش زیادی کنند.

چگونه تغییر فرهنگ جهت استفاده از  DevOps در سازمان انجام میشود؟
 با صداقت و شفافیت و حمایت روشن از رهبری کسب‌وکار، شما می‌توانید تغییر فرهنگی را پرورش دهید.  اما این امر نیاز به صبر زیادی دارد.
اگر شما به تجربه و سرعت نیاز دارید، باید نحوه ارزیابی رهبران را تغییر دهید و روشهایی  که در آن‌ها پیشرفت می‌کنند را تغییر دهید.
معیارهای DevOps: چگونه من موفقیت را اندازه‌گیری می‌کنم؟
 بسیاری از تیم‌ها معیارهای DevOps را با جمع‌آوری داده‌ها در مورد معیارهای کارایی و سرعت مانند به روز رسانی، معاملات در ثانیه و اشکالات ثابت شروع خواهند کرد.
به طور ایده‌آل  معیارهایی را در نظر بگیرید که می‌تواند مسائل گسترده‌تر، بهداشت سازمانی یا فرایندی را کشف کند، علاوه بر آن میتوان داده‌های واضح عملیاتی و توسعه‌ای را از سیستم‌های کامپیوتری خود جمع‌آوری کنید.
به عنوان مثال، تجارت شما احتمالا به دنبال افزایش تجربه مشتری و کارایی عملیاتی است.
آیا DevOps بدان معناست که به مدیران پروژه نیازی ندارد؟
به طور خلاصه: بحث‌های شماره DevOps تمایل به تمرکز بر توسعه دهندگان و تیم‌های عملیاتی دارد، اما حضور مدیران پروژه همچنان الزامی است . در واقع آن ها با  فرهنگسازی ، تغییرات بزرگی را در ارتباط با DevOps در سازمان پدید می آورند.
منبع : سایت enterprisersproject.com

برداشتی آزاد از  مقاله DevOps: The IT Leader’s Guide

مدیریت پروژه سازمانی گروه کسب و کار وندا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ضبط پیام صوتی

زمان هر پیام صوتی 2 دقیقه است