هوش تجاری چیست؟

هوش تجاری چیست

هوش تجاری، مجموعه‌ای از نظریات، روش‌ها، فرایندها، معماری‌ها و فناوری‌هایی است که برای تبدیل داده خام به اطلاعات مفید و معنادار استفاده می‌شود.

اطلاعات کسب‌وکار مقادیر بزرگی از اطلاعات را برای شناسایی و توسعه فرصت‌های جدید بکار می‌گیرد. بهره بردن از فرصت‌های جدید و اعمال یک استراتژی اثربخش می‌تواند مزیت بازار رقابتی و پایداری بلندمدت به ارمغان بیاورد.

کارکردهای رایج فن آوری‌های هوش تجاری شامل گزارش دهی، پردازش تحلیلی آنلاین ،تجزیه و تحلیل، داده کاوی، فرایند کاوی ،پردازش رویدادهای پیچیده، مدیریت عملکرد تجاری، محک زدن ،پردازش متن، تجزیه و تحلیل پیش‌بینی کننده و تجزیه و تحلیل چندجانبه می‌باشد. فن آوری‌های BI می‌توانند مقادیر زیادی از داده‌های ساختار یافته و بعضاً بدون ساختار را برای کمک به شناسایی، توسعه یا ایجاد فرصت‌های استراتژیک جدید تجاری، مدیریت کنند. در واقع هدف فن آوری‌های هوشمند سازی تجاری این است که پردازش و تفسیر آسان از داده‌های بزرگ را امکان‌پذیر کنند. شناسایی فرصت‌های جدید و اجرای یک استراتژی مؤثر بر مبنای یک بینش تجاری قوی، می‌تواند یک مزیت رقابتی در بازار را به صورت بلندمدت در اختیار کسب و کارها قرار دهد.

کاربرد هوش تجاری در مدیریت پروژه

پردازش خوکار

وقتی مدیران با ایمیل ها و اطلاعات سازمان دهی نشده زیادی روبه رو می شوند دچار سردرگمی می شوند و همچنین هنگام پیدا کردن اطلاعات خاص،خطای انسانی افزایش می یابد.

اپلیکیشن های هوش تجاری می توانند این پروسه را به طور خودکار در سازمان پیاده سازی کنند و دیگر نیازی نیست که مدیران پروژه به صورت دستی بر تیم نظارت کنند.

مفاهیم اساسی هوش تجاری به ما می آموزد که اتوماسیون،با استفاده از هوش مصنوعی مدیران را قادر می سازد تا اطلاعات را به طور خودکار به اشتراک بگذارند تا ناهنجاری های تجاری را شخیص دهند.در واقع هر آنچه که هوش تجاری برای سازمان انجام می دهد را می تواند برای پروژه ها نیز انجام دهد.

پیش بینی آینده

صرف نظر از اینکه پروژه متعلق به کدام صنعت است لازم است که مدیر پروژه بتواند در پیش بینی نتایج و تنظیم استراتژی ها مطابق برنامه پروژه  موفق عمل کند.همچنین باید تیم ها را مدیریت کند،به موقع به چالش ها واکنش نشان دهد،فعالیت ها را کنترل کرده و رویدادهای آینده را پیش بینی کند.

هوش تجاری با تجزیه و تحلیل اطلاعات می تواند پیشنهاداتی برای نتایج آینده آماده کند.

کنترل امور مالی

افزایش هزینه ها یک ریسک است که مدیران پروژه باید در طول پروژه به آن توجه کنند.بدون کنترل مالی مناسب ممکن است هزینه ها از بودجه مصوب بیشتر شوند.یکی از مشکلات مدیریت مالی این است که اغلب فرایندها،داده ها و تجزیه ها به اندازه کافی سریع نیست و چالش های زیادی برای کاهش میزان ریسک مالی به وجود می اورد.هوش تجاری به عنوان ابزاری برای مدیران پروژه عمل می کند تا این شکاف را برطرف کرده و یک محیط مالی معتبر و کم خطر ایجاد می کند.

ارائه داده های دقیق تر و معتبرتر

با گسترش فناوری های مدرن،کیفیت داده ها به یکی از عوامل کلیدی هنگام تصمیم گیری در پروژه ها تبدیل شده است.تجزیه و تحلیل در مدیریت پروژه توسط مدیر پروژه و سایر اعضای تیم انجام می شود که نیاز به یک مرور کلی از برنامه پروژه و چگونگی تناسب کار آنها با آن دارند.

داده های جامع،واضح و در دسترس در زمان واقعی یک استاندارد BI است و مدیران پروژه می توتنند از این بینش ها استفاده کرده و عملکرد کلی خود را بهبود دهند

ساخت داشبوردهای مدیریتی

یک ابزار برای تهیه ی گزارشات است که تجسم و تجزیه و تحلیل داده های پیچیده را ساده می کند.با یک داشبورد هوش تجاری مشاغل می توانند اطلاعات مهمی را ردیابی کنند مثل شاخص های اصلی عملکرد،گرایش ها،معیارها و غیره.داشبورد هوش تجاری مانند یک داشبورد نرم افزار استاندارد عمل می کند که دو یا چند شاخص کلیدی عملکرد و آمار را  در یک رابط بصری جمع آوری می کند.

وقتی کاربر وارد نرم افزار هوش تجاری می شود اولین صفحه ای که مشاهده می شود داشبورد می باشد.نوع و میزان اطلاعات نمایش داده شده با توجه به قابلیت های موجود و سفارشی سازی نرم افزار متفاوت است.

با این حال یک داشیورد BI به گونه ای طراحی شده است که به کاربران امکان می دهد تا به صورت آنی عملیات مورد نظر خود را برای BI  مشخص کرده و نیازها را برای پرس و جوها یا فرایندهای دستی حذف کنند.

علاوه بر این BI  این قابلیت را دارد کرکه ظاهر و رابط ان برای کاربران دسکتاپ،تلفن همراه یا وب سفارشی سازی شود.

 

 

این نوشته در ... ارسال شده است. این لینک مستقیم به این نوشته است.
مدیریت پروژه سازمانی گروه کسب و کار وندا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ضبط پیام صوتی

زمان هر پیام صوتی 2 دقیقه است