چرخه عمر مدیریت پروژه

چرخه عمر مدیریت پروژه

مدیریت یک پروژه کار آسانی نیست فرقی هم ندارد که در چه چهارچوب و دامنه ای انجام شود. از برنامه ریزی جزییات گرفته تا رسیدگی به خواسته های دائما در حال تغییر مشتریان،رسیدن به دستاوردهای پروژه و بسیاری از موارد دیگر ممکن است استباه پیش بروند اما وقتی پروژه را به مراحل قابل مدیریت تقسیم می کنید که هر کدام اهداف و دستاوردهای خاص خود را دارند کنترل پروژه آسان تر و کیفیت خروجی پروژه بهتر می شود.

در راهنمای مدیریت پروژه، اگر به نوعی در موقعیتی هستید که از شما انتظار می رود پروژه ها را برای سازمان خود مدیریت کنید و احساس غرق شدن می کنید، بهتر است شروع به یادگیری مراحل چرخه عمر پروژه کنید.

طبق استاندارد PMBOK چرخه عمر مدیریت پروژه از 5 مرحله مجزا تشکیل شده است که عبارتند از شروع، برنامه ریزی، اجرا، نظارت و بسته شدن.

5 مرحله مدیریت پروژه

1_ آغاز پروژه

مرحله شروع پروژه اولین مرحله از تبدیل یک ایده انتزاعی به یک هدف معنادار است. در این مرحله شما باید یک ایده تجاری را توسعه دهید و پروژه را در سطح وسیعی تعریف کنید. برای انجام این کار، باید نیازهای پروژه را مشخص کنید و یک منشور پروژه ایجاد کنید.

منشور پروژه یک سند مهم است که شامل جزییاتی مانند محدودیت های پروژه، اهداف، انتخاب مدیر پروژه، بودجه، جدول زمانی مورد انتظار و غیره است.هنگامی که اهداف پروژه و محدوده پروژه را به دست اوردید، ذینفعان کلیدی پروژه را شناسایی کنید، افرادی که قرار است در پروژه شرکت کنند و انها را با نقش هایشان در یک جا ثبت کنید.

در حالی که هدف مشخصی از پروژه در این مرحله تعیین می شود، منشور پروژه حاوی هیچ جزییات فنی نیست که در مرحله برنامه ریزی اتفاق بیافتد.

نمونه ای یک خودروساز را در نظر بگیرید که وظیفه توسعه یک وسیله نقلیه الکتریکی را دارد. انتخاب طراحی، ظرفیت، توان باتری وسیله نقلیه بخشی از مرحله شروع نخواهد بود.تنها قطعیت این است که یک وسیله نقلیه الکتریکی در بازه زمانی و بودجه معین توسعه خواهد یافت

2_برنامه ریزی پروژه

مرحله برنامه ریزی پروژه نیاز به دقت کامل دارد زیرا نقشه راه پروژه را مشخص می کند. اگر از یک روش مدیریت پروژه مدرن مانند مدیریت پروژه چابک استفاده کنید انتظار می رود که مرحله مدیریت پروژه تقریبا نیمی از کل زمان پروژه را به خود اختصاص دهد.

در این مرحله، وظایف اولیه شناسایی الزامات فنی، توسعه یک برنامه دقیق پروژه، ایجاد یک برنامه ارتباطی، تنظیم اهداف و دستاوردهای پروژه است.

3_اجرای پروژه

مرحله اجرای پروژه جایی است که تیم شما کار واقعی را انجام می دهد به عنوان یک مدیر پروژه، وظیفه شما ایجاد گردش کار کارآمد و نظارت دقیق بر پیشرفت تیمتان است.

یکی دیگر از مسئولیت های مدیر پروژه در این مرحله حفظ همکاری موثر بین ذینفعان پروژه است. این کار تضمین می کند که همگی در یک سمت باقی بمانند و پروژه بدون هیچ مشکلی اجرا شود.

می توانید از بهترین ابزارهای همکاری پروژه که در بازار است کمک بگیرید. انها نه تنها زندگی شما را آسان تر می کنند بلکه کارایی و بهره وری تیم شما را نیز افزایش می دهند.

4_نظارت و کنترل پروژه

در فرایند  مدیریت پروژه فاز سوم و چهارم ماهیت متوالی ندارند مرحله نظارت و کنترل پروژه به طور همزمان با اجرای پروژه انجام می شود و در نتیجه اطمینان حاصل می شود که اهداف و دستاوردهای پروژه حاصل می شوند.

به عنوان مدیر پروژه می توانید با ایجاد عوامل موفقیت حیاتی و شاخص های کلیدی عملکرد مطمئن شوید هیچکس از برنامه اصلی منحرف نمی شود.

در طول مرحله نظارت بر مدیریت پروژه، مدیر همچنین مسئول پیگیری کمی تلاش و هزینه در طول فرایند است. این پیگیری نه تنها تضمین می کند که پروژه در بودجه باقی می ماند بلکه برای پروژه های اینده نیز مهم است.

5_بسته شدن پروژه

این مرحله نهایی فرایند مدیریت پروژه است. مرحله بسته شدن پروژه نشان دهنده پایان پروژه پس از تحویل نهایی است. مواقعی وجود دارد که نیروهایی به طور خاص برای پروژه به صورت قراردادی استخدام می شوند. فسخ این قراردادها و تکمیل مدارک لازم نیز به عهده مدیر پروژه است.

اکثر تیم ها پس از اتمام پروژه یک جلسه بازتاب برگزار می کنند تا در مورد موفقیت ها و شکست های خود در طول پروژه فکر کنند. این یک روش موثر برای اطمینان از بهبود مستمر در شرکت برای افزایش بهره وری کلی تیم در آینده است.

وظیفه نهایی این مرحله این است که که پروژه را بررسی کنیم و گزارش مفصلی را تکمیل کنیم که همه جنبه ها را پوشش دهد و تمامی داده ها در مکانی امن ذخیره می شود که مدیران پروژه در آن سازمان می توانند به آن دسترسی داشته باشند

https://kissflow.com/project/five-phases-of-project-management/

این نوشته در ... ارسال شده است. این لینک مستقیم به این نوشته است.
مدیریت پروژه سازمانی گروه کسب و کار وندا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ضبط پیام صوتی

زمان هر پیام صوتی 2 دقیقه است