دلایل شکست پروژه

چه زمانی یک پروژه شکست خورده تلقی می شود؟

یک پروژه زمانی به شکست تبدیل می شود که انچه را که در بودجه و زمان توافق شده مورد نیاز است ارائه نکند. با این حال، در بیشتر موارد ذینفعان بر اساس قضاوت و رضایت خود از نتیجه تصمیم می گیرند که ایا پروژه موفق یوده یا شکست خورده است

برخی از پروژه ها نیز در صورتی که پیش بینی مالی را براورده نکنند یا به هدف بازگشت سرمایه نرسند شکست خورده تلقی می شوند.

دلایل متعددی برای شکست وجود دارد اما شما می توانید با کمک برخی اصول مدیریت پروژه، هر مانعی را برطرف کنید و  پروژه های خود را یکی پس از دیگری با موفقیت به انجام برسانید.تغییر در اولویت های سازمانی، تغییر در اهداف پروژه، ارتباطات ضعیف یا تعریف نامشخص ریسک از رایج ترین دلایل شکست پروژه می باشند.

دلایل شکست پروژه ها و نحوه جلوگیری از آن

عدم برنامه ریزی منابع

ما برای جدول زمانی، جلسات، ساختار، تم ها و روابط برنامه ریزی می کنیم اما گاهی اوقات در میان آن همه برنامه ریزی پروژه فراموش می کنیم که برای منابع خود برنامه ریزی کنیم که نقش مهمی در شکست پروژه ها دارد.مدیریت پروژه شامل مدیریت منابع نیز می باشد که اغلب پروژه های دیگر را هم در نظر می گیرد.

در این جا چند سوال وجود دارد که ممکن است بخواهید برای برنامه ریزی منابع در پروژه های بعدی از خود بپرسید :

چه نیروی انسانی مورد نیاز است؟ کدام افراد برای چه مدت؟ آیا هیچ یک از انها در حال حاضر روی پروژه دیگری کار می کنند؟ چه امکاناتی مورد نیاز است؟ آیا ما فضای اداری، میز، کامپیوتر، فضاهای جلسات و مناطق تولید لازم برای موفقیت این پروژه را داریم؟به چه فروشندگان خارجی تکیه خواهیم کرد؟ زمان و محدودیت های آنها چیست؟ممکن است با کمبود چه منابع دانشی مواجه شویم؟آیا می توانیم یک متخصص بیاوریم یا برای ایجاد مهارت های مدیریت پروژه مورد نیاز  برای تیم خود اموزش انجام دهیم؟

اهداف نامشخص

یکی از راه های تضمین شکست پروژه شروع کار بدون اهداف و دستاوردهای مشخص پروژه است. وقتی مطمئن نیستید که می خواهید چه کاری انجام دهید هیچ راهی برای فهمیدن اینکه ایا موفق شده اید یا خیر وجود ندارد.

به طور مثال اگر برای رسیدن به تناسب اندام شروع به ورزش کردن و تغذیه ی سالم کنید وضعیت بدنی شما بهبود می یابد اما نمی دانید که موفق شده اید یا خیر.برای دانستن این موضوع شما به اهدافی که به خوبی تعریف شده باشند احتیاج دارید.داشتن اهداف نامشخص در زندگی حرفه ای به همان اندازه ممکن است منجر به شکست شود.

چندین چهارچوب محبوب برای تعیین هدف، مانند اهداف smart  و اهداف clear وجود دارد اما واقعیت این است که اهداف شما باید قابل اندازه گیری و واقع بینانه باشد. فقط نگویید که می خواهید وزن کم کنید بگویید که می خواهید در چهار ماه آینده 8 کیلو وزن کم کنید که هم واقع بینانه و هم قابل اندازه گیری باشد.پروژه هایی که مدیریت می کنید پیچیده تر از ان هستند، به همین دلیل است که تعیین دقیق اهدافتان بسیار مهم تر است.

عدم دید پروژه

مهم نیست که پروژه شما چقدر خوب برنامه ریزی شده است، کمبود دید می تواند به سرعت منجر به شکست شود. ایجاد یک سیستم مدیریت پروژه  که نه تنها برای مدیر پروژه بلکه برای همه اعضای تیم قابل مشاهده باشد، ضروری است.قابلیت مشاهده شامل شفافیت پروژه از وضعیت کار، ارتباطات واضح و مدیریت خوب اسناد است.

زمانی که همه از وضعیت هر پروژه مطلع باشند می توانند کمک کنند یا بر اساس آن تنظیم کنند، کار فعالانه و حل مسئله را تشویق می کند.

مدیریت اسناد نباید پیچیده شود در واقع داشتن یک مکان ذخیره سازی دیجیتال متمرکز برای تمام اسناد پروژه، کار شما را به عنوان مدیر پروژه آسان تر می کند و همچنین باعث دیده شدن می شود.

شکاف های ارتباطی

ارتباط در مدیریت پروژه کلید اصلی است. ابزارهایی که تیم شما برای برقراری ارتباط استفاده می کنند باید از ابتدای پروژه شما توضیح داده و اجرا شود.

راه های ارتباطی به هر صورتی که باشد باید مطمئن شوید که همه اعضای تیم آنچه را که انتظار می رود می دانند و می توانند از فناوری انتخابی شما استفاده کنند.برای غلبه بر این شکاف ها می توانید از نرم افزارهای مدیریت پروژه استفاده کنید. فراتر از روش ارتباطی، انتظارات خود را در مورد انواع انواع اطلاعاتی که باید منتقل شوند تعیین کنید.

گسترش دامنه

در ابتدا یک درخواست  ساده مشتری برای افزودن یک مورد در  اینجا یک ایده عالی برای گسترش یک سرویس در آنجا ساده به نظر می آید اما قبل از اینکه متوجه شوید دامنه پروژه شما گسترش یافته است و تیم شما بیش از حد توسعه یافته است.گسترش دامنه زمانی اتفاق می افتد که هر دو پارامترهای پروژه از ابتدا به خوبی تعریف نشده باشد یا فشار داخلی از طرف تیم یا فشار خارجی از طرف مشتریان یا روسا برای انجام وظایفی که بخشی از طرح اولیه پروژه نبوده است وجود دارد.

مشکل گسترش دامنه این است که اغلب به شکست پروژه کمک می کند. شما زمان یا منابع لازم برای تکمیل ظایف اضافی را در نظر نگرفته اید بنابراین آنچه ممکن است موفقیت بزرگی باشد به یک شکست نا امید کننده ختم می شود.

انتظارات غیر واقعی  

گاهی اوقات انتظارات غیر واقعی که به عنوان خوش بینی سرسخت پنهان شده اند بسیاری از پروژه ها را نابود کرده اند. به عنوان یک مدیر پروژه کاملا ضروری است که تصویر واضحی از انچه تیم شما می تواند انجام دهد و در چه چهارچوب زمانی به دست آورد، داشته باشید

هنگامی که انتظارات خود را با واقعیت هماهنگ کردید باید انها را با مشتری و اغلب با روسای خود در میان بگذارید.

با وجود انتظارات واقع بینانه و درک همه ذینفعان پروژه تیم شما شانس بسیار بیشتری برای تکمیل موفقیت آمیز پروژه دارد

https://kissflow.com/project/why-projects-fail/

این نوشته در ... ارسال شده است. این لینک مستقیم به این نوشته است.
مدیریت پروژه سازمانی گروه کسب و کار وندا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ضبط پیام صوتی

زمان هر پیام صوتی 2 دقیقه است