مدیریت پروژه چابک چیست؟

چابک یا Agile یکی از بهترین متدولوژیی های مدیریت پروژه می باشد. بسیاری از تیم های توسعه نرم افزاری از این متدولوژی به منظور بهبود کارایی استفاده می کنند. در این مقاله به معرفی مدیریت پروژه چابک می پردازیم و در مورد اصول و مزایای آن صحبت می کنیم. همچنین به تفاوت های میان این متدولوژی و متدولوژی آبشاری نیز اشاره خواهیم کرد.

 

تعریف مدیریت پروژه چابک

متدولوژی چابک در مدیریت پروژه، رویکردی است چرخشی و تکراری که پروژه های بزرگ و پیچیده را شکسته و به تسک ها و یا وظایف کوچک تر و قابل هضم تبدیل می کند. این تسک ها در چرخش های سریع تمام می شوند و چرخه زندگی یک پروژه را تشکیل می دهند.

رویکرد چابک، همانند اسمش، به تیم کمک می کند تا در صورت تغییر شرایط، حتی در وسط پروژه نیز، خود را با شرایط جدید وفق دهند و به راحتی تمرکز و جهت پروژه را عوض کنند.  بدین طریق، اعضای تیم می توانند با مشکلات پروژه مقابله کنند، نیازهای همیشه در حال تغییر پروژه را جوابگو باشند، جریان کار را بهینه سازند و کار خود را سریع تر انجام دهند. تمامی این موارد منجر به چرخه های توسعه کوتاه تر شده که در نتیجه باعث عرضه محصولات با کیفیت و جدید بیشتری می شود.

 

همان گونه که قبلا گفتیم، مدیریت پروژه چابک توسط تیم های توسعه نرم افزاری بسیاری استفاده می شود. این بیشتر بدین خاطر است که ذی نفعان پروژه به دادن درخواست های جدید هفتگی جهت تغییرات بدنام هستند. با کمک متدولوژی چابک، تیم های توسعه می توانند در صورت لزوم کار خود را ارزیابی دوباره کرده، اصلاحات مورد نیاز را انجام دهند و به محض این که ذی نفعان درخواستی مطرح می کنند، به آن پاسخ گو باشند.

کمی جلوتر درباره تفاوت های مدیریت پروژه چابک و متدولوژی آبشاری محبوب، صحبت خواهیم کرد. ولی پیش از آن اجازه دهید به طور خلاصه توضیح دهیم که چگونه متدولوژی چابک از مدیریت پروژه سنتی فاصله می گیرد.

به طور معمول، رویکرد تیم ها در مدیریت پروژه سنتی به شرح زیر می باشد:

 1. تعریف هدف
 2. نشانه گرفتن هدف
 3. راه اندازی پروژه
 4. خدا خدا کردن تا هدف تغییر نکند!!

با کمک مدیریت پروژه چابک، تیم ها به منظور موفقیت بیشتر و ساخت محصولات بهتر، رویکرد متفاوت و انعطاف پذیر تر زیر را انتخاب می کنند:

 1. ایجاد یک چشم انداز
 2. شروع پروژه در جهتی کلی و وسیع
 3. وفق دادن تیم با شرایط و مسائل در هر مرحله از پروژه و یاد گرفتن درس های جدید در طول مسیر
 4. با طمانینه ولی با سیر تصاعدی به هدف نزدیک و نزدیک تر شدن

مراحل مدیریت پروژه چابک چیست؟

 1. برنامه ریزی پروژه – پیش از شروع هر پروژه ای، تیم توسعه می بایست هدف پروژه، اهمیت این هدف برای مشتری یا سازمان و چگونگی رسیدن به آن را بداند. در مرحله برنامه ریزی، شما در حالی که محدوده مشخص کرده و پروژه ها را اولویت بندی می کنید، تمامی این موارد را نیز تعریف خواهید کرد.
 2. ایجاد برنامه کاری برای محصولات – در مرحله دوم مدیریت پروژه چابک، تیم ها در کنار یک لیست که جزییات کارهای نا تمام را نمایش می دهد، برای محصولات برنامه کاری ای ایجاد می کنند که تمامی قابلیت ها و ویژگی های هر محصول را می شکند. اعضای تیم، از این لیست کارهای نا تمام استفاده می کنند تا در هر اسپرینت (اهداف با بازه های زمانی کوتاه)، قابلیت های مورد نیاز محصول را بسازند.
 3. برنامه ریزی برای انتشار – در این مرحله است که تیم چابک برای انتشار قابلیت ها در پایان هر چرخه توسعه کوتاه (به عبارت دیگر اسپرینت)، برنامه ریزی می کنند.
 4. برناتمه ریزی برای اسپرینت ها – ذی نفعان با برگزاری جلسات برنامه ریزی برای اسپرینت، پیرامون این که هر عضو تیم در یک اسپرینت چه چیزی را به چه صورت باید انجام بدهد و همچنین بار و سنگینی این وظیفه، بحث خواهند کرد.

این مرحله، مرحله بسیار مهمی است چرا که اینجاست که باید مطمئن شد وظایف به طور مساوی بین اعضای تیم تقسیم شده است تا اعضا بتوانند وظایفی را که به ایشان محول می شود، کامل به انجام برسانند.

 1. جلسات سرپایی – تیم های چابک به دفعات جلسات روزانه سرپایی برگزار می کنند تا کارهایی را که روز پیش انجام داده اند به دیگر اعضا گزارش کرده و همچنین مواردی که در آن روز قصد انجام آن را دارند، به اطلاع بقیه برسانند. جلسات سرپایی حداکثر 15 دقیقه طول می کشند چرا که تنها به منظور این برگزار می شوند که اعضا را تشویق به تکمیل کردن وظایف بنمایند و بررسی کنند که آیا به تغییری نیاز هست یا خیر. این جلسات به دلیل این که بسیار سریع هستند و اعضا در این جلسات به صورت سرپایی صرفا دیگران را از پیشرفت خود مطلع می کنند، “سر پایی” نام دارند.
 2. جلسات مرور و بازنگری اسپرینت ها – مرحله آخر متدولوژی چابک شامل دو جلسه می باشد. جلسه اول، جلسه بازنگری اسپرینت است که در آن محصول نهایی از طریق ویدیو کنفرانس یا به صورت حضوری به ذی نفعان پروژه ارائه می شود. جلسه دوم، جلسه مرور اسپرینت با ذی نفعان می باشد که در آن در مورد نکات برجسته پروژه، نحوه بهبود پروژه، سنگینی وظایف و دستاوردها صحبت خواهد شد.

اصول متدولوژی چابک چیست؟

تیم های توسعه ای که از متدولوژی چابک استفاده می کنند، اصول و ارزش هایی بنیادین دارند که در طول مسیر، راهنمای ایشان هستند. چهار ارزش بنیادین متدولوژی چابک به شرح زیر می باشد:

 1. برتری اشخاص و تعاملات انسانی بر فرآیند ها و ابزارها – در جهت دستیابی به حداکثر وفق پذیری به تغییرات، به انسان ها بیش از تکنولوژی تصنعی تکیه کنید.
 2. کار با نرم افزارها به جای مستند سازی و کاغذبازی های گسترده – با در اختیار قرار دادن ضروریات تکمیل وظایف به توسعه دهندگان، فشار کار بیش از حد را از روی ایشان بردارید.
 3. ارجحیت همکاری با مشتریان بر مذاکره بر سر قرارداد – مشتریان خود را در طول پروژه همواره در جریان قرار دهید تا بتوانید محصولی را درست کنید که نیازهای ایشان را برطرف سازد.
 4. توانایی پاسخگویی به تغییرات ناگهانی به جای پیروی سفت و سخت از برنامه های از قبل ریخته شده – در صورت لزوم و به منظور بازنگری و تصحیح مسیر پیش رو، با استفاده از اسپرینت ها از تغییرات با روی باز استقبال کنید.

به منظور راهنمایی تیم های توسعه، مدیریت پروژه چابک، علاوه بر این چهار ارزش بنیادین، دارای 12 اصل نیز می باشد. خلاصه این اصول بر طبق مانیفست اجایل یا چابک به شرح زیر می باشد:

 1. بالاترین اولویت، رضایت مشتری از طریق تحویل زود هنگام و بی وقفه نرم افزار می باشد.
 2. حتی در مراحل آخریه نیز، یا استقبال از تغییر دادن نیازها، به مشتری مزیت رقابتی بدهید.
 3. بازه های زمانی کوتاه تری را انتخاب کنید تا بتوانید پروژه ها را به صورت مکرر و هر چند هفته و یا هر چند ماه یک بار تحویل دهید.
 4. تا اتمام پروژه، اعضای تیم را به همکاری روزانه تشویق کنید.
 5. با ایجاد حس اطمینان در افراد و ارائه محیط کاری با ثبات، در ایشان انگیزه ساخت بهترین محصولات را ایجاد کنید.
 6. برای رد و بدل کردن اطلاعات، روی مکالمه رو در رو تاکید داشته باشید.
 7. بهترین مقیاس پیشرفت، محصول نهایی است.
 8. بر پایداری تاکید کنید تا ذی نفعان بتوانند همیشه در کارشان یک سرعت ثابت را حفظ کنند.
 9. با تاکید بر طراحی بهینه و برتری فنی، چابکی را افزایش دهید.
 10. سادگی الزامی است.
 11. تیم هایی که توانایی سازمان دهی خود را دارند، بهترین معماری ها، نیازها و طرح ها را ایجاد می کنند.
 12. تیم ها با تصمصم گیری در فواصل زمانی منظم پیرامون موثرتر بودن، می توانند در صورت نیاز رفتارهای خود را با توجه شرایط تنظیم کنند.

فواید مدیریت پروژه چابک چیست؟

استفاده از متدولوژی چابک در توسعه نرم افزار چند مزیت دارد که شامل موارد زیر می شود:

 • پیشرفت مداوم و تکرار نکردن اشتباهات گذشته، به دلیل استفاده از اسپرینت ها.
 • کاهش ریسک به دلیل استفاده از اسپرینت های کوچک که منجر به تحویل های مکرر می شوند.
 • کنترل بیشتر بر روی پروژه از طریق دریافت بازخورد مداوم، کنترل کیفیت و شفافیت.
 • انعطاف پذیری بیشتر چرا که تیم ها قادر به اعمال تغییرات درکم ترین زمان هستند.
 • مقیاس های دقیق تر برای اندازه گیری عملکرد پروژه، تخمین هزینه و زمان.
 • روحیه بهتر تیم از طریق همکاری مداوم، بار کاریِ به صورت مساوی تقسیم شده و توانایی افراد در مدیریت و سازمان دهی خود.
 • پیش بینی بهتر مسیر پروژه به سبب نمایانی بیشتر که به ما این امکان را می دهد تا راحت تر برای کاهش خسارات احتمالی برنامه ریزی کنیم.
 • جلب رضایت بهتر و نگه داشتن مشتری با شرکت دادن ایشان در فرآیند تصمیم گیری.
 • تسریع چرخه زندگی توسعه نرم افزار.
 • کیفیت محصول برتر به دلیل تست، دریافت بازخورد و اصلاحات بی وقفه.

تفاوت متدولوژی چابک و آبشاری

تفاوت متدولوژی چابک با رویکرد سنتی مدیریت پروژه آبشاری به شرح زیر می باشد:

 • متدولوژی چابک رویکردی است افزایشی (توسعه تدریجی پروژه) و تکرارپذیر (بازگشت به هر بخش و تکمیل آن). در حالی که رویکرد آبشاری، خطی و به ترتیب است.
 • همان طور که از اسمش پیداست، روش چابک به شما این اجازه را می دهد تا در لحظه تغییر ایجاد کنید. در صورتی که در یک پروژه آبشاری، پس از این که پروژه آغاز شد، از تغییر محدوده اجتناب می شود.
 • تیم ها در روش چابک بدون مدیر پروژه نیز می توانند عمل کنند. ولی پروژه آبشاری به یک مدیر نیاز دارد تا در هر فاز، پروژه را راهنمایی کند.
 • با کمک روش چابک، شما می توانید چندین پروژه کوچک را تکمیل کنید. در صورتی که رویکرد آبشاری، به شما کمک می کند تا یک پروژه تکی را کامل نمایید.
 • روش چابک پروژه را به چند اسپرینت تقسیم می کند. در حالی که رویکرد آبشاری فاز را ترجیح می دهد.
 • آماده سازی نیازهای پروژه در روش چابک، امری روزانه است. در صورتی که در رویکرد آبشاری، نیازها تنها در ابتدای پروژه آماده می شوند.
 • در روش چابک تست و توسعه هم زمان و به موازات هم پیش می روند. ولی که در پروژه آبشاری یک فاز ساخت داریم و پس از آن وارد فاز تست می شویم.
 • اولویت در روش چابک رضایت مشتری است، در صورتی که در رویکرد آبشاری، تمرکز بر روی تحویل پروژه است.

 

منبع:

https://www.developer.com/project-management/agile-project-management/

این نوشته در ... ارسال شده است. این لینک مستقیم به این نوشته است.
مدیریت پروژه سازمانی گروه کسب و کار وندا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ضبط پیام صوتی

زمان هر پیام صوتی 2 دقیقه است