نگاهی بر کانبان برای مدیران پروژه و توسعه دهندگان

کانبان چیست؟

کانبان یک فریم ورک است که از روش چابک می آید. تاکید کانبان بر شفافیت و همکاری می باشد و کار را در مراحل مختلف به صورت دیداری به تصویر می کشد. این مراحل به طور معمول عبارت است از: درخواست شده، در حال انجام و انجام یافته. این مساله به مدیران و اعضای تیم کمک می کند تا ببینند پروژه ها و وظایف در کجا و در چه وضعیتی قرار دارند.

کانبان کلمه ای است ژاپنی به معنای تابلو یا تابلوی اعلانات. ابن فریم ورک، اولین بار در دهه 1940 توسط یک مهندس ژاپنی به نام تای ایچی اونو و با هدف افزایش بازدهی تولیدات شرکت تویوتا توسعه یافت.

با این که کانبان برای اولین بار در صنعت خودروسازی به کار گرفته شد، صنعت نرم افزار نیز به منظور بهبود پروسه تحویل محصولات و خدمات خود، در آغاز قرن 21 این روش را اتخاذ کرد.

روش های بنیادین کانبان چیست؟

برای به دست آوردن هدف ذکر شده در بالا، تیم های توسعه نرم افزار می بایست از شش رویه کانبان پیروی کنند. این شش رویه به شرح زیر می باشد:

به تصویر در آوردن جریان کار و کانبان

تصویرسازی کار در کانبان از طریق بوردهایی به دست می آید که پر از کارت و ستون می باشند. این بوردها به مدیران و اعضای تیم کمک می کنند تا وضعیت جریان کار را به همراه هر گونه جزییات و ریسک ببینند. هر ستون نمایانگر یک مرحله از جریان کار است. به طور مثال “درخواست شده”، “در حال انجام” یا “انجام شده”. از سوی دیگر هر کارت نمایانگر یک جز از کار است.

هنگامی که کار بر روی جزیی شروع می شود، باید آن جز از ستون “درخواست شده” به ستون “در حال انجام” برود. و مسلماً پس از تکمیل کار، باید به ستون “انجام شده” منتقل شود. چنین سیستمی، در عین سادگی، می تواند به شما کمک کند تا پیشرفت پروژه را رهگیری کنید و تنگناهای احتمالی را که می توانند بر روی کارایی تیم، انجام به موقع کارها و رعایت ضرب العجل ها و تحویل به موقع نرم افزارها تاثیر منفی داشته باشد، شناسایی نمایید.

محدودسازی WIP

WIP مخفف Work In Progress و به معنی کار در حال انجام می باشد. کانبان به منظور تخصیص بار کاری معقول و قابل انجام به تیم ها، تاکید بر محدود کردن WIP دارد. این امر منجر به کم شدن فشار کاری بیش از حد و اطمینان خاطر از کیفیت محصول خواهد شد. بدون محدودسازی WIP، کانبان نمی تواند با موفقیت پیاده سازی شود. تمرکز بر روی وظایف متعدد بر روی کارکنان فشار آورده و جز هدر رفتن زمان و انرژی و لطمه به پیشرفت کار، حاصلی ندارد.

در ازای هر مرحله، می بایست یک مقدار حد اکثری تعریف شود تا WIP را محدود سازد. تنها زمانی می توان کارت ها را به مرحله بعد برد که فضا به قدر کافی وجود داشته باشد.

مدیریت جریان با کانبان

کانبان از مدیریت ذره بینی دوری می کند و تمرکزش بر روی مدیریت کار در برابر افراد می باشد. به جای این که همیشه صرفاً افراد را به هر کاری مشغول نگه دارید، باید تمرکز خود را بر روی روان بودن و پیوستگی پیشرفت کار بگذارید.

اطمینان حاصل کردن از شفافیت سیاست های پروسه کار

اگر می خواهید پروژه ای به راحتی پیش رود، باید یک هدف مشترک و شفاف برای تمام اعضای تیم مشخص گردد. به همین خاطر باید سیاست های پروسه شما به وضوح تعریف شده، به اشتراک گذاشته شده و در ضورت لزوم توضیح داده شود تا همه کاملاً در جریان امور قرار بگیرند.

 

پیاده سازی حلقه های بازخورد

کانبان از حلقه های بازخورد یا cadence استفاده می کند و به سازمان های توسعه نرم افزاری کمک می کند تا شفافیت کار را افزایش دهند و پاسخ گوی تغییرات احتمالی باشند. به طور مثال، تیم ها می توانند جلسات روزانه کانبان برگزار کنند و پیشرفت های روز گذشته و برنامه روز جاری را با هم به اشتراک بگذارند. در جریان این جلسات است که پتانسیل ها برای افزایش خروجی شناسایی خواهند شد.

پیاده سازی تغییرات به صورت هماهنگ

به منتظور بهبود و ایجاد تغییرات با ثبات، سازمان ها می بایست به صورت هماهنگ، تغییرات را بر اساس معیارها، روش ها و بازخورد هایی که از نظر علمی اثبات شده اند، پیاده سازی نمایند.

فواید کانبان برای توسعه دهندگان چیست؟

دیدگاه بهتر

به لطف بورد کانبان، تمامی اعضای تیم می توانند وضعیت کلی پروژه را ببینند. از جمله این که چه کاری باید انجام شود، چه کاری در حال انجام است و چه کاری انجام شده است. بدین طریق تیم می تواند تمامی تنگناها را قبل از این که از کنترل خارج شوند شناسایی نموده و برای آن ها راه حلی بیاندیشد. این دیدگاه حتی تسک های مهمی که ممکن است از آن غافل شد را نیز شامل می شود. مانند آپدیت ویژگی ها، اصلاحات، رفع باگ ها و مستندسازی.

بازدهی بیشتر

هر قدر کار مفید تیم توسعه دهنده شما بیشتر شود، بازدهی ایشان نیز بیشتر خواهد شد و کد بیشتری نیز خواهند زد. کانبان از معیارهای کلیدی بازدهی مانند زمان چرخه و یا توان عملیاتی استفاده می کند. زمان چرخه مدت زمانی است که یک تسک برای گذر از پروسه شما نیاز دارد و توان عملیاتی تعداد تسک هایی است که در هر دوره کامل می شوند. این به تیم ها کمک می کند تا پیشرفت تولید را به چشم ببینند.

بیهودگی کمتر

هر عملیاتی که نیازمند منابع بوده ولی بازدهی ندارد، یک  کار بیهوده محسوب می گردد. کانبان کمک می کند تا با حذف کارهای بی نتیجه که نیازمند زمان و تلاش می باشند، بیهودگی به حداقل برسد.

تمرکز بیشتر و بار کمتر

با محدود کردن WIP، کانبان از انجام چند کار به صورت هم زمان کاسته و به اعضای تیم کمک می کند تا در هر زمان بر روی یک تسک واحد تمرکز کنند. این محدودیت باعث می شود تا اعضا دچار فشار کاری بیش از حد نشده و زیر بار مسئولیت کاری که نمی توانند آن را به اتمام برسانند، قرار نگیرند.

همکاری بهتر

با برگزاری جلسات سرپایی روزانه، بررسی استراتژی ها و غیره کانبان تیم را به همکاری هر چه بیشتر ترغیب می کند. این به تیم کمک می کند تا ایده ها و نگرانی های خود رابه اشتراک بگذارند و بازخورد دیگر ذی نفعان را نیز بشنوند.

پیش بینی بیشتر

محدود کردن WIP به ثبات می افزاید و به مدیران اجازه می دهند به راحتی پایان پروژه را پیش بینی کنند. اگر از این مدیران بپرسید پروژه ایشان چه زمانی کامل خواهد شد، می توانند با اطمینان خاطر به شما پاسخ دهند.

فرهنگ سازمانی ایده آل

می توان گفت که تمانی موارد بالا، یعنی شفافیت بیشتر، دیدگاه بهتر، همکاری بیشتر، بازخورد، مدیریت ذره بینی کمتر و اعضایی که لازم نیست دلهره فشار کاری زیاد را داشته باشند، برای شما فرهنگ سازمانی ایده آل فراهم خواهند کرد. کانبان می تواند در این مورد به شما کمک کند.

 

مرجع:

https://www.developer.com/project-management/kanban-overview/

این نوشته در ... ارسال شده است. این لینک مستقیم به این نوشته است.
مدیریت پروژه سازمانی گروه کسب و کار وندا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ضبط پیام صوتی

زمان هر پیام صوتی 2 دقیقه است