تاثیر بیگ دیتا (کلان داده) بر مدیریت پروژه

تحقیقات نشان می دهد که استفاده از قدرت بیگ دیتا می تواند درصد فعالیت شما را تا 60 درصد افزایش دهد. این بدین معناست که بهره گیری از بیگ دیتا، می تواند فرآیندها و جریان کار پروژه شما بهبود بخشد.

در این مقاله به بررسی تاثیر مثبت بیگ دیتا بر مدیریت پروژه و نقش آن در کمک به افزایش کارایی تیم شما می پردازیم.

بیگ دیتا چیست؟

بیگ دیتا یا کلان داده به اطلاعات زیاد و پیچیده ای می گویند که با گذر زمان به سرعت و به صورت تصاعدی رشد می کنند. همین امر باعث می شود تا ذخیره این اطلاعات و یا پردازش درست آن ها به وسیله ابزارهای سنتی مدیریت دیتا، تقریبا غیر ممکن باشد.

ویژگی های بیگ دیتا اعم است از:

  • حجم. بیگ دیتا از منابع مختلفی می آید. مانند ابزارهای هوشمند، ویدیوها، شبکه های اجتماعی، مبادلات کاری، تجهیزات صنعتی و غیره. ابزارهای بیگ دیتا می توانند اطلاعات حجیمی که از این منابع گرفته می شود را ذخیره نمایند.
  • تنوع. ‌داده ها در فرمت های متفاوتی می آیند. از فرمت های ساختارمند و اطلاعات عددی که در دیتا بیس های سنتی دیده می شود گرفته تا تراکنش های مالی بی ساختار، استناد متنی، ایمیل ها و غیره.

نرم افزار بیگ دیتای مناسب می تواند این دیتاهای متنوع را بگیرد و برای آنالیز گردآوری کند. این به شما امکان استخراج کردن بینشی ارزشمند می دهد.

  • سرعت. جریان های عظیم و بی وقفه دیتا به سمت کسب و کار شما با سرعتی فوق العاده زیاد رخ می دهد. با استفاده از ابزارهای بیگ دیتا، پردازش و آنالیز داده می تواند تنها چند ثانیه زمان ببرد. این امر به شما کمک می کند تا به موقع به تقاضاهای مربوط به پروژه و عملیات پاسخ دهید.
  • صحت. دیتا از منابع زیادی گرفته می شود. این باعث می شود تا جفت کردن، ارتباط دادن، متحول کردن و پاکسازی اطلاعات در سر تا سر سامانه ها چالش برانگیز شود. نرم افزارهای بیگ دیتا به شما کمک می کنند تا روابط داده ها و روابط و اتصالات چند گانه را به هم وصل کرده و مرتبط نمایید.
  • تغییرپذیری. جریان های داده به دلیل تغییر مداوم، غیر قابل پیش بینی هستند. مهم این است که از راهبردها و ابزار های مناسب بیگ دیتا استفاده کنید تا روند و اوج بار داده روزانه، فصلی و رویداد محور را تشخیص داده و مدیریت نمایید.

تاثیر بیگ دیتا بر مدیریت پروژه

بیایید نگاهی بر تاثیر و اهمیت بیگ دیتا در مدیریت پروژه بیاندازیم و ببینیم این چگونه می تواند فرآیندهای شما را بهینه سازد و به شما یک خروجی پروژه عالی بدهد.

  1. کاهش پیچیدگی پروژه

ناکارآمدی فرآیندها، دانش ناکافی و یا بی اطلاعی از اطلاعات موجود در رابطه با عناصر کلیدی پروژه می تواند منجر به پیچیدگی مدیریت پروژه گردد. به همین دلیل، شرکت ها از ابزار مدیریت پروژه قوی استفاده می کنند تا پروژه های خود را ساده کرده و جریان آن را روان سازند. از آن جایی که پروژه ها اغلب دارای متغیرهای فراوان و اجزای در حال حرکت می باشند، داشتن یک پلتفرم مدیریت پروژه که با آن بتوان تمام فعالیت را مدیریت کرد، بسیار مفید واقع می شود.

تجزیه و تحلیل بیگ دیتا می تواند پروژه شما را بیشتر بهبود دهد. چرا که با کشف به موقع مشکلات و چالش ها می تواند به سرعت از پیچیدگی های پروژه بکاهد.

با استفاده از ابزارهای تحلیل بیگ دیتا، شما می توانید اطلاعات حساس پروژه و چگونگی ارائه آن (ارائه به وسیله گزارشات، نمایش دیداری و فرآیند این که چه کسی، چه زمانی و کجا داده را تحویل دهد) را آنالیز نمایید.

این به شما درکی درست از فرآیند پروژه، محصولات و سرویس ها می دهد. همچنین باعث می گردد تا سیستم های پیچیده ای که پروژه شما و در نتیجه کسب و کار شما را از بهینه کار کردن بازمی دارد و باتل نک (گلوگاه) جریان کار را کشف، رفع و ساده سازی نمایید.

  1. کاهش هزینه های پروژه

علم تجزیه و تحلیل بیگ دیتا یعنی جمع آوری بیشتر و بیشتر دیتا در حدی که بتوان از آن برای پیش بینی هر چه آسان تر رویدادهای آتی و روند ها در صنعت، استفاده کرد.

این امر به شما در بهینه سازی پیش بینی منابع و برنامه ریزی فرآیندها کمک می کند. چرا که برای تصمیم گیری در رابطه با بودجه مناسب، جدول زمان بندی و تخمین ها و پیاده سازی کم هزینه تر پروژه، کتابخانه ای از داده های مربوطه را در اختیارتان می گذارد.

تجزیه و تحلیل بیگ دیتا به شما در بهینه سازی خروجی نیز بسیار کمک می کند. چرا که این امکان را فراهم می سازد تا تسک هایی که اعضای تیمتان در آن تبهر دارند را شناسایی کرده و به ایشان تخصیص دهید و برای تکمیل کردن کارشان، اطلاعات درست در اختیار اعضا قرار دهید.

همین مسئله باعث خواهد شد تا ازاشتباهات احتمالی پروژه و نادرستی هایی که می تواند انبوهی از منابع شما را هدر دهد، کاسته شود. عواملی که اگر رفع و تصحیح نشوند، می توانند شما را روزها، هفته ها و گاهاً حتی ماه ها از عملیات عقب بیاندازد.

  1. بهبود مدیریت منابع

علم تجزیه و تحلیل بیگ دیتا به شما در استخراج اطلاعات درست کمک می کند تا نیازهای پروژه را متوجه شوید. همچنین اجازه می دهد تا منابع موجود را مشاهده کرده و با در نظر گرفتن این دو فاکتور، به صورت مناسب تخصیص منابع نمایید تا عملیات پروژه تان بدون وقفه و مشکل پیش رود.

به طور مثال تغییرات و اجزای در حال حرکت پروژه، مانند بودجه، می توانند تاثیر بسیار زیادی بر روی تاریخ تحویل یا همان سر رسید و همچنین منابع پروژه داشته باشند.

استفاده از بینش بیگ دیتا و راهکارهای مدیریت منابع، شما را مجهز به ابزار و اطلاعاتی می سازد که به وسیله آن می توانید رویکردهای درست برای مدیریت هرچه آسان تر تغییرات در طرح پروژه را کشف نمایید.

همچنین به شما کمک می کند نتایج پروژه را پیش بینی کرده و تصمیمات استراتژیکی بهتری بگیرید و از صرفه جویی در مصرف منابع اطمینان حاصل نمایید.

  1. توسعه محیط تیمی پروژه

استفاده از تکنولوژی بیگ دیتا برای تحلیل و تلفیق تجارب، عملکردها، رهبری و مهارت های اعضای تیم در کار بر روی پروژه های سازمان کنونی و سازمان های قبلی، می تواند به شما بینشی بدهد که در تشکیل هر چه موثرتر تیم، یاریتان نماید.

به علاوه این به شما کمک می کند تا اندازه و ترکیبی متناسب با فرآیندهای پروژه تان، مهارت های مورد نیاز برای مدیریت موفق پروژه های آینده، توسعه رهبری مقیاس پذیر و ظرفیت سازی ضروری برای انجام پروژه های پیچیده را، مشخص نمایید.

بهره گیری از علم تجزیه و تحلیل بیگ دیتا و تکنولوژی های مربوطه همانند نرم افزارهای مدیریت پروژه می تواند به توسعه تیم شما شکل دهد و به شما کمک کند تا استراتژی ای درست برای فرآیند چینش تیم خود کشف نمایید.

انجام این کار به شما کمک می کند تا ترکیب مهارت های مورد نیاز اعضای تیم خود را شناسایی کرده و با موفقیت از پس پیچیدگی های پروژه های آتی خود برآیید.

  1. بهبود مدیریت ریسک پروژه

مدیریت پروژه داینامیک است و تحت تاثیر بسیاری از عوامل درونی و برونی می باشد. همین باعث می شود تا در برابر ریسک های متنوع که می توانند بر تحویل خروجی تاثیر منفی بگذارند، آسیب پذیر باشد.

نکته کلیدی این است که به صورت و فعال و مداوم، ریسک های مدیریت پروژه خود را مدیریت نمایید. یعنی می بایست تمامی رویدادهای ریسکی، فعالیت های رفع مشکل و نجات سامانه را مستند سازید.

علم تجزیه و تحلیل بیگ دیتا، به شما کمک می کند تا مسائل و ریسک های پروژه خود را در جهت مدیریت بهتر آن ها و به حد اقل رساندن تاثیرشان بر روی نتایج و فرآیندهای خود، تحلیل نمایید.

این امر همچنین به شما کمک می کند تا روش های درست را توسعه داده و برای شناسایی، تحلیل، اولویت دهی، نظارت مسائل احتمالی و خلق استراتژی های موثر در پاسخ به ریسک ها، از ابزار مناسب استفاده نمایید.

 

در آخر

بیگ دیتا فرصت های بسیاری را در اختیارتان خواهد گذاشت تا مهارت های تیم خود را ارتقا دهید و فرآیند پیاده سازی مدیریت پروژه خود را بهبود بخشید.

هر چه باشد، صرف نظر از هدفتان، شما همیشه می توانید برای تحت تاثیر قرار دادن نتایج پروژه خود، داده بیابید.

با بهره گیری از بیگ دیتا و تحلیل اطلاعات گذشته، کنونی و آینده، خروجی های احتمالی پروژه خود را به نمایش در آورید و از آن برای تصمیم گیری بر اساس داده ها و بهبود کارایی تان استفاده نمایید.

 

لینک مرجع:

https://www.analyticsinsight.net/how-big-data-impacts-project-management/

این نوشته در ... ارسال شده است. این لینک مستقیم به این نوشته است.
مدیریت پروژه سازمانی گروه کسب و کار وندا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ضبط پیام صوتی

زمان هر پیام صوتی 2 دقیقه است