مزایا و معایب اسکرام

اسکرام یکی از پرکاربردترین چارچوب‌ها در متدولوژی چابک است. بسیاری از سازمان‌ها اسکرام را به دلیل سبک وزن بودن، سهولت درک، و مفید بودن در توسعه پروژه‌های نوآورانه و پیچیده، پذیرفته‌اند. در چهاردهمین گزارش سالانه وضعیت چابک، نشان داده شده است که تقریباً 36٪ از پاسخ‌دهندگان از اسکرام به عنوان چارچوب توسعه پروژه خود استفاده می‌کنند که بیشترین درصد در بین سایر چارچوب‌های چابک است. اسکرام به افراد، تیم‌ها، و سازمان‌ها کمک می‌کند تا با اتخاذ راه‌حل‌های خلاقانه برای مسائل پیچیده، ارزش ایجاد کنند. اسکرام بیشتر یک چارچوب است تا ابزار و تکنیک‌ و شامل ارزش‌ها، فلسفه ، نظریه، و ساختاری است که به تیم اسکرام کمک می‌کند تا به هدف خود برسد. اسکرام توسعه‌دهندگان را تشویق می‌کند تا به جای تلاش برای فهم دستورالعمل‌های دقیق در ابتدای توسعه محصول، با ادامه دور بعدی تکرار پیش روند. چندین ابزار و تکنیک می‌توانند در اسکرام استفاده شوند که به تیم کمک می‌کند تا کارایی تکنیک‌های مدیریتی و کاری فعلی خود را مشاهده کنند. در این مقاله، عمدتاً بر روی مزایا و معایب اسکرام تمرکز داریم و متوجه می شویم که چه مزایا و معایبی در متدولوژی اسکرام وجود دارد.

مزایای اسکرام

انعطاف‌پذیری و تطبیق‌پذیری

چارچوب اسکرام یکی از انعطاف‌پذیرترین چارچوب‌هاست که همیشه آماده تغییرات بوده و می‌تواند در هر نوع شرایطی تطبیق یابد. به عنوان مثال، در دوران کرونا که کارها باید از راه دور ادامه پیدا می کرد ، اسکرام از پیش ایده کار از راه دور را داشت که انطباق با فرآیند توسعه محصول از راه دور را آسان‌تر کرد. اسکرام برای موقعیت‌ها یا محیط‌هایی که نامطمئن هستند و نیازمندی‌ها در ابتدای کار به درستی قابل تعریف نیستند، مناسب‌ترین است. اسکرام بر این باور است که همزمان با پیشرفت کار، بازخوردها و سایر عوامل راه را برای فرآیند توسعه محصول هموار می‌کنند. انعطاف‌پذیری به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد تا محصولات نوآورانه طراحی کنند و راه‌حل‌های خلاقانه‌ای برای مشکلات پیچیده‌ای که محصول باید حل کند، ارائه دهند.

نوآوری و خلاقیت

زمانی که دنیایی رقابتی وجود دارد، بهترین شرکتی که محصولات نوآورانه‌ای را بر اساس نیازهای مشتری عرضه می‌کند، بقا می‌یابد. همه می‌خواهند بهترین محصول را برای قیمتی که می‌پردازند دریافت کنند و شرکت باید نیازهای مشتری را برآورده کرده و آن‌ها را راضی نگه دارد. این امر به میزان زیادی خلاقیت و نوآوری نیاز دارد که تیم اسکرام باید با ارائه ایده‌های عالی آن را نشان دهد. اسکرام یک طرز فکر چابک و محیطی را ترویج می‌دهد که از ایده‌های هر فرد در تیم استقبال کرده و به آن‌ها کمک می‌کند تا ایده‌ها را به گونه‌ای بحث کنند که ارزش تجاری به حداکثر برسد و بهترین محصولات تحویل داده شوند.

زمان برای ورود به بازار

اسکرام توسعه محصول را در اسپرینت‌ها ایجاد می‌کند که حدود 1 تا 4 هفته طول می‌کشد. این امر به توسعه‌دهندگان کمک می‌کند تا در بازار مرتبط باقی بمانند و محصولاتی را توسعه دهند که در حال رونق هستند. اسپرینت همچنین اطمینان می‌دهد که توسعه محصول به صورت تدریجی و تکراری ایجاد و اجرا شوند که منجر به کاهش زمان ورود به بازار می‌شود. هنگامی که بخشی از راه‌حل به کاربران ارائه می‌شود، آن‌ها شروع به اعتماد سازی به شرکت کرده و بازخوردی ارائه می‌دهند که می‌تواند به بهبود نرم‌افزار کمک کند.

قیمت‌های پایین‌تر

پیاده‌سازی اسکرام در سازمان به شرکت کمک می‌کند تا هزینه‌های پروژه را به روش‌های مختلف کاهش دهد، مانند:

کاهش قابل توجه هزینه‌های عمومی با کمک به حذف مستندات و الزامات کنترلی غیرضروری.

افزایش بهره‌وری تیم اسکرام

تیم به طور مکرر با “ویژگی‌های اضافی” مواجه نمی‌شود، زیرا از استراتژی توسعه تدریجی استفاده می‌کند و نیازهای کاربران را در اولویت قرار می‌دهد. این رویکرد به تیم اطلاع می‌دهد که پروژه به نقطه‌ای از بازگشت نزولی می‌رسد که در آن ارزش تدریجی از هزینه توسعه تدریجی بیشتر نمی‌شود.

کیفیت بهتر

کیفیت همیشه اولویت اصلی در اسکرام بوده است، زیرا محصولات توسعه یافته با استفاده از چارچوب اسکرام ارزش بالایی نمایش می‌دهند. توسعه‌دهندگان در تیم اسکرام مالکیت کامل محصول در حال توسعه را بر عهده می‌گیرند و در یک تیم خودسازمان‌ده عمل می‌کنند. این امر محیطی را فراهم می‌کند که در آن افکار و ایده‌های آزاد می‌توانند به گردش درآیند که باعث می‌شود توسعه‌دهندگان محصولات عالی بسازند.

رضایت مشتری

از آنجا که اسکرام مشتریان را در تمام فرآیند توسعه محصول درگیر می‌کند، کیفیت محصول برتر است و توسط کاربران نهایی پسندیده می‌شود. توسعه محصول که به محصول اضافه می‌شوند بر اساس بازخورد کاربران است، این امر شانس بالایی را فراهم می‌کند که نسخه نهایی محصولی که تحویل داده می‌شود توسط مشتریان پذیرفته شود و آن‌ها را راضی نگه دارد . ورودی‌ها و بازخوردها همچنین به توسعه‌دهنده کمک می‌کنند تا درکی از انتظارات مشتری پیدا کند و از ساخت محصول اشتباه جلوگیری کند.

رضایت کارمندان

رویکرد اسکرام تصمیمات توسعه‌دهندگان را در نظر می‌گیرد و به آنها فرصتی می‌دهد تا تیم خود را مدیریت کرده و راه‌حل‌های نوآورانه ارائه دهند. این امر برای کارمندان بسیار رضایت‌بخش‌تر است، زیرا به آنها فضایی برای فکر کردن و خلق کردن می‌دهد که در تضاد با روش سنتی «دستور و پیروی» است. محیط چابک به تیم امکان می‌دهد تا مالکیت کار خود را به عهده بگیرند و همچنین به آنها کمک می‌کند تا با همکاری یکدیگر، محصولات با کیفیتی را تدوین کنند.

افزایش هم‌افزایی سازمانی

موانع سازمانی می‌توانند با رویکرد اسکرام شکسته شوند، زیرا این رویکرد اعضای تیم را تشویق می‌کند تا اعتماد بین یکدیگر را بنا نهاده و در مورد کار خود شفاف باشند. این امر به طور مثبتی بر اهداف سازمانی تأثیر می‌گذارد و به شرکت کمک می‌کند تا تیمی قابل اعتماد بسازد که می‌تواند استانداردهای شرکت را ارتقا دهد.

معایب اسکرام

همانطور که هر سکه‌ای دو رو دارد، اسکرام نیز معایبی دارد که قبل از پیاده‌سازی آن در سازمان خود باید از آنها آگاه باشید. در زیر چند مورد از این معایب ذکر شده است:

اسکرام نیاز به مهارت و آموزش دارد

مقدار قابل توجهی آموزش لازم است تا فرآیند در اسکرام به گونه‌ای فهمیده شود که شرکت‌ها بتوانند آن را با موفقیت پیاده‌سازی کنند. شرکت‌ها تمایل دارند در هزینه‌های آموزش صرفه‌جویی کنند و اصلاً کارمندان خود را در مورد اسکرام آموزش ندهند که این امر می‌تواند در مراحل بعدی باعث آشفتگی شود. آنها اهمیت این موضوع را درک نمی‌کنند و تلاش کافی برای آماده‌سازی کارکنان به منظور به طور کامل اجرا کردن فرآیند انجام نمی‌دهند. بنابراین، بسیاری از توسعه‌دهندگان به صورت مکانیکی محصولات را توسعه می‌دهند بدون اینکه اصول پشت چارچوب را به طور کامل درک کنند که در بلندمدت ناکارآمد می‌شود.

اسکرام نیاز به تحول در سطح سازمان دارد

اگر شرکتی بخواهد با استفاده از اسکرام موفق شود، نیاز به تغییرات در سطح سازمانی است. این امر نیازمند همکاری و هم‌فکری کاربران تجاری با توسعه‌دهندگان است. این امر به حذف موانع سازمانی نیاز دارد که انجام آن دشوار یا غیرممکن است.

دشواری در مقیاس‌گذاری پروژه‌های بزرگ و پیچیده

اسکرام برای کسب‌وکارهای کوچک و متوسط طراحی شده است و ممکن است مواردی وجود داشته باشد که نتوان آن را در پروژه‌های بزرگ و پیچیده پیاده‌سازی کرد. مقیاس‌پذیری اسکرام برای شرکت‌هایی که آن را در سطوح سازمانی به کار می‌برند، مشکل است. با این حال، مدل‌های دیگری از اسکرام مانند :  Scrum-of-Scrums, LeSS ,  SAFe وجود دارند که می‌توانند برای استراتژی‌های مدیریت پروژه‌های مقیاس بزرگ استفاده شوند. اما همه آن‌ها نسبت به اسکرام دشوارتر برای پیاده‌سازی هستند و نیازمند آموزش و مهارت‌های فراوانی هستند.

نامناسب بودن برای پروژه‌های مبتنی بر برنامه‌ریزی

اسکرام برای محصولاتی طراحی شده است که نیاز به برنامه‌ریزی و استراتژی‌های بیشتر قبل از فرآیند توسعه ندارند. این رویکرد بر این باور است که می‌توان از بازخورد مشتری و سایر عوامل استفاده کرد و فرآیند توسعه محصول را درک کرد. با این حال، اسکرام ممکن است بهترین راه‌حل برای رویکرد مبتنی بر برنامه‌ریزی برای اتمام پروژه‌ها نباشد. اما، در نظر گرفته شده است که می‌توان از رویکرد ترکیبی که شامل هر دو رویکرد اسکرام و رویکرد مبتنی بر برنامه‌ریزی است، در چنین شرایطی استفاده کرد.

سایر معایب

اسکرام تاریخ پایان مشخصی ندارد که می‌تواند منجر به گسترش دامنه شود.

زمانی که افراد در تیم متعهد نباشند، احتمال شکست پروژه بالا است.

پیاده‌سازی اسکرام در سازمان‌های بزرگ چالش‌برانگیز است.

گاهی اوقات، جلسات روزانه اسکرام و سایر جلسات ممکن است اعضای تیم را ناامید کند.

اگر یک عضو تیم اسکرام در میانه پروژه آن را ترک کند، تأثیر منفی زیادی بر پروژه خواهد داشت.

برای اجرای کیفیت، باید فرآیند تست تهاجمی انجام شود.

نتیجه‌گیری

هر چارچوب نرم‌افزاری دارای مزایا و معایبی است و اسکرام نیز از این قاعده مستثنی نیست. بستگی به شرکت دارد که ببیند آیا پیاده‌سازی اسکرام نسبت به چارچوب فعلی‌شان به نفع شرکت است یا خیر. زمانی که مزایا و معایب اسکرام سنجیده و مقایسه می‌شوند، باید اسکرام را زمانی انتخاب کرد که مزایا بر معایب غلبه داشته باشند. این به این معناست که اگر معایب اسکرام قابل مدیریت باشند و تأثیر چندانی نسبت به فوایدی که شرکت دریافت می‌کند، نداشته باشند، پیاده‌سازی اسکرام انتخاب هوشمندانه‌ای خواهد بود. همچنین، اسکرام نیاز به انضباط و درک کامل دارد که شرکت باید کارکنان خود را آموزش دهد. بنابراین، پیاده‌سازی صحیح چارچوب اسکرام می‌تواند مقدار زیادی کسب‌وکار و محصولات با کیفیت را به منظور افزایش ارزش تجاری شرکت تولید کند. برای دوره مقدماتی گواهینامه استاد اسکرام ثبت‌نام کنید و برای رهبری به عنوان یک استاد اسکرام موفق در یک سازمان گواهینامه بگیرید.

منبع : https://learnnthrive.com/blog/advantages-and-disadvantages-of-scrum

مدیریت پروژه سازمانی گروه کسب و کار وندا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ضبط پیام صوتی

زمان هر پیام صوتی 2 دقیقه است