شیرپوینت چیست؟

 

شیرپوینت چیست

شیرپوینت یک پلتفرم تحت وب است که به شما این امکان را می دهد فایل ها را برای به اشتراک گذاری و مشارکت در ان ذخیره کنید.همچنین این سامانه می تواند با ایجاد و توسعه پرتال های سازمانی،مدیریت استاد و فایل ها،ایجاد پایگاه های داده و غیره به توانمد سازی تیم های تجاری کمک کند.این سامانه به شرکت هایی که از این پلتفرم استفاده می کنند این امکان را می دهد که بتوانند دسترسی به اطلاعات را کنترل کرده و فرایندهای گردش کار را در واحدهای تجاری به صورت خودکار پیاده سازی کنند.

چرا باید از شیرپوینت استفاده کنیم

می توان گفت این سامانه کاملترین پلتفرم سازمانی است زیرا کارمندان را به ابزار ها و منابعی که روزانه با انها کار می کنند وصل می کند به عنوان مثال با استفاده از شیرپوینت  داده ها می توانند جریان پیدا کرده و وارد گزارشها،معیارها و فرایندها شوند و دیگر لازم نیست برای هر فعالیت یک ابزار جداگانه استفاده کرد.

کاربردهای شیرپوینت

مدیریت محتوا و مستندات

این سامانه امکان ذخیره، بازیابی، جستجو، بایگانی ، دنبال کردن، مدیریت و گزارش‌گیری روی اسناد الکترونیکی و رکوردها را می‌دهد.همچنین امکانات جانبی کردن نظیر نسخه‌بندی اطلاعات یا امکان تعریف گردش‌کارها بر روی محتوا و اسناد از قابلیت‌های کمکی مربوط به مدیریت محتوا و مستندات در شیرپوینت می‌باشد.

پورتال داخلی و شبکه اجتماعی سازمانی

این سامانه ابزاری است که به سازمان‌ها کمک می‌کند تا ارتباطات داخلی، اطلاعات و برنامه‌های خود را ساده‌تر مدیریت کنند. از نسخه ۲۰۱۳ به بعد شیرپوینت، یکپارچگی با یامر امکان استفاده از یک شبکه اجتماعی درون سازمانی را به کاربران شیرپوینت می‌دهد

همکاری تیمی

این سامانه امکانات مربوط به همکاری تیمی نظیر برنامه‌ریزی پروژه و ذخیره‌سازی فایل‌های مرتبط با پروژه‌ها را در قالب مفهومی تحت عنوان سایت پروژه در خود دارد.

برنامه‌های سفارشی تحت وب

توسعه‌پذیری شیرپوینت این امکان را به برنامه‌نویسان می‌دهد تا برنامه‌های تحت وب سفارشی بر بستر شیرپوینت ایجاد کنند. برای این برنامه‌ها می‌توان تنظیمات ایجاد کرد و آن‌ها را از طریق در سطح سایت، مجموعه سایت، وب اپلیکیشن یا فارم شیرپوینت (مجموعه‌ای از چندین سرور شیرپوینت) فعال/غیرفعال کرد.

ساختار محتوا در شیرپوینت

صفحات

قابلیت ایجاد و ویرایش صفحات در داخل مرورگر را دارد که از آن‌ها می‌توان برای ارائه اطلاعات به کاربر یا دسترسی به امکانات محیط شیرپوینت استفاده کرد. این صفحات علاوه بر عنوان، می‌توانند متن اچ‌تی‌ام‌ال (شامل پیوند و تصویر و جدول و …) نیز داشته باشند. در داخل صفحات شیرپوینتی می‌توان اجزای دیگری نظیر وب‌پارت‌ها را نیز افزود. امکان فعال کردن گردش کار انتشار صفحات به منظور ایجاد نسخه‌های پیش‌نویس از صفحات و انتشار آن‌ها پس از تأیید نهایی و همچنین فعالسازی نسخه‌بندی بر روی صفحات به منظور نگهداری تاریخچه ویرایش‌ها نیز برای صفحات شیرپوینت فراهم است.

وب پارت‌ها و اپ پارت‌ها

وب پارت‌ها و اپ‌پارت‌ها (که تحت عنوان پورتلت هم شناخته می‌شوند) اجزایی هستند که می‌توان آن‌ها را به صفحات اضافه کرد. این اجزا می‌توانند اطلاعاتی از شیرپوینت یا نرم‌افزارهای دیگر را نمایش دهند. هر وب پارت علاوه بر نمایش اطلاعات، تنظیماتی نیز دارد. این تنظیمات، بسته به نوع تعریف، می‌تواند بین همه کاربران به اشتراک گذاشته شود یا هر کاربر، تنظیمات سفارشی خود را داشته باشد.

لیست‌ها، کتابخانه‌ها، محتوا و اپ‌ها

یک کتابخانه شیرپوینت، فایل‌ها و پوشه‌ها را ذخیره می‌کند و نمایش می‌دهد. لیست شیرپوینتی، رکوردهای اطلاعاتی را ذخیره و نمایش می‌دهد. انواع محتوا تعاریف رکوردهای اطلاعاتی قابل ذخیره شدن در این سامانه هستند. بعضی از انواع محتوا مثل افراد یا قرار ملاقات، به لیست‌ها قابلیت استفاده از امکاناتی نظیر همگام‌سازی با مایکروسافت آوت لوک یا مایکروسافت پراجکت را می‌دهد

سایت‌ها

یک سایت شیرپوینت مجموعه‌ای از صفحات، لیست‌ها و کتابخانه‌ها، تنظیمات، انواع محتوا و زیرسایت‌هاست. بعضی از قالب سایت‌ها در این سامانه عبارتند از: سایت همکاری تیمی، سایت ویکی، سایت خالی و سایت انتشار

مزایای شیرپوینت

مقیاس پذیری

مقیاس پذیر بودن ان به شما این امکان را می دهد که با توجه به بودجه ی خود ابزارهای بهره وری را تعیین کنید یعنی اگر تعداد زیادی پروژه از مشتریان مختلف دارید می توانید با تغیر اشتراک خود پروژه های بیشتری را در آن جای دهید و بالعکس

بهبود همکاری

به شما این امکان را می دهد که چیزی که روی آن مشغول به کار هستید را به اشتراک بگزارید و از نظرات دیگران استفاده کنید و یا بر روی فعالیت های همکاران خود نظارت داشته باشید

دیگر مزایای شیرپوینت

اشتراک گذاری ایده ها و نکات در یک تابلو اعلانات مجازی

جمع اوری اطلاعات از طریق نظرسنجی

مدیریت اخبار،وبلاگ ها،تصاویر و فیلم ها

پیگیری فعالیت های هفتگی پروژه ها

امکان ساخت انواع وب سایت‌های اینترنتی و پورتال‌های سازمانی

ارتباط به پنل ایمیل یا پیامک

به طور کلی این سامانه نرم افزاری برای بهبود عملکرد کلی شرکت است.این نرم افزار شامل ویژگی های گوناگونی است که به منظور موفقیت هرچه بیشتر کار گروهی شرکت ها کاربرد دارد.

منابع

 

https://www.origamiconnect.com/blog/what-is-sharepoint

https://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%B4%DB%8C%D8%B1%D9%BE%D9%88%DB%8C%D9%86%D8

این نوشته در ... ارسال شده است. این لینک مستقیم به این نوشته است.
مدیریت پروژه سازمانی گروه کسب و کار وندا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ضبط پیام صوتی

زمان هر پیام صوتی 2 دقیقه است